FESSH Academy – Budapeszt 20-23.10.2021

PTCHR

Zjazd odbył się w dniach 20-23.10. 2021r. w Budapeszcie.

W wydarzeniu uczestniczyli lekarze z 28 krajów świata oraz różnych specjalności, między innymi lekarze ortopedzi, chirurdzy, chirurdzy plastyczni oraz ortopedzi dziecięcy, wszystkich łączyło zamiłowanie do chirurgii ręki.
Tematy wykładów obejmowały w większości zagadnienia spotykane na codzień w praktyce chirurga ręki. Wykładowcy chętnie przekazywali w sposób ciekawy oraz zrozumiały swoją wiedzę oraz doświadczenia. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi.
W przerwach między wykładami odbywały się dosyć ciekawe warsztaty z osteosyntezy, szycia ścięgien oraz omawianie przypadków klinicznych w wąskich grupach dyskusyjnych.
Dopełnieniem zjazdu była ciekawa wycieczka po Budapeszcie oraz pożegnalna kolacja.
Zdobyta wiedza oraz kontakty zaowocują dalszym rozwojem w kierunku chirurgii ręki

Włodzimierz Witwicki, Oddział urazowo-ortopedyczny, ZOZ Busko- Zdrój


4-dniowe szkolenie FESSH w Budapeszcie zgromadziło około 120 adeptów chirurgii ręki z kilkudziesięciu krajów. Według informacji podanych przez organizatora uczestników było mniej niż zwykle ze względu na pandemię Covid. Kurs był bardzo intensywny- zajęcia zaczynały się tuż po 8:00 i trwały do 18:00. Wykłady przeplatane były zajęciami praktycznymi odbywającymi się w kilkuosobowych grupach. Niezwykle wartościowe było omawianie przypadków klinicznych, wspólne poszukiwanie możliwych rozwiązań. Zachwycała otwartość doświadczonych wykładowców, ich głośno wyrażane różnice zdań, dzielenie się trudnościami, wątpliwościami, wieloletnim, bezcennym doświadczeniem. Prelegenci starali się na każdym kroku przygotowywać uczestników kursu do egzaminu na specjalistę chirurgii ręki EBHS. Zarówno w dyskusjach otwartych, jak i w panelu eksperckim prezentowali przykładowe pytania i oczekiwaną formę udzielania odpowiedzi. Akademia FESSH to kompendium wiedzy z chirurgii ręki, dająca możliwość poznania chirurgów ręki z całego świata. Dodatkowym atutem kursu było jego umiejscowienie w hotelu tuż nad Dunajem, z widokiem na wyspę Małgorzaty. Organizatorzy zadbali, by uczestnicy mogli zobaczyć Budapeszt podczas krótkiej wieczornej wycieczki autokarem oraz by integrowali się podczas dwóch zorganizowanych wieczorów. Szkolenie FESSH Academy w Budapeszcie zaliczam do najlepszych merytorycznie i najlepiej zorganizowanych kursów, w jakich do tej pory uczestniczyłam.

Małgorzata Drwięga-Ostaszewska, Warszawa


W dniach 20-23.10.2021r odbył się doroczny kurs FESSH Academy, który miał miejsce w Budapeszcie. W spotkaniu wzięło udział 108 osób z 28 krajów Europy, w tym 3 z Polski, dzięki wsparciu naszego Towarzystwa. Kurs miał głównie charakter teoretyczny, niemniej duża część wykładów była sprofilowana na aspekty kliniczne. Codzienne sesje poprzedzielane były warsztatami. Program obejmował szeroką gamę zagadnień, a wykłady były dobrane tak, aby następca rozwijał temat poprzednika omawiając zagadnienie od podstaw biologicznych, po tajniki leczenia operacyjnego. Warsztaty obejmowały 3 typy zagadnień: zespolenia (paliczki, śródręcze oraz DR), kotwice i szwy ścięgien oraz grupy kliniczne z omówieniem trudnych przypadków. W ramach programu pozanaukowego zwiedzaliśmy Budapeszt na wycieczce objazdowej autokarem z komentarzem przewodnika oraz spotkaliśmy się pierwszego i ostatniego dnia na kolacji. Prelegentami było 12 ekspertów, głównie z Wielkiej Brytanii, ale i Włoch, Hiszpani, Francji oraz Holandii.
W zjeździe najbardziej podobała mi się wymiana doświadczeń i dyskusje pomiędzy prelegentami, pokazywało to, że na wiele pytań nie ma książkowych odpowiedzi i każdy musi znaleźć swoją własna drogę, lecz warto w jej obieraniu kierować się wskazówkami doświadczonych kolegów. Cenne jest również to, że wykłady te są dostępne dla uczestników w formie nagrań, dając tym samym szanse na powtórkę lub powrót do konkretnego zagadnienia. Komitet naukowy zawsze z chęcią dzielił się swoimi spostrzeżeniami również poza podium, gdzie w mniej oficjalny sposób w małej grupie można było omówić pewne zagadnienia nie zawarte w artykułach naukowych. Warsztaty były przeprowadzone bardzo sprawnie i dawały szanse na dokładne zapoznanie się ze sprzętem i poznać rozwiązania, które czasem nie są dostępne w naszym kraju, bądź nie są popularne. Analiza przypadków była w mojej opinii szczególnie wartościowa, bo uczyła postępowania krok po kroku oraz rozważania alternatywnych procedur, poszerzając nasz punkt widzenia i przygotowując nas na trudności w czasie operacji, czy jej planowania. Ostatnią rzeczą wartą wspomnienia jest możliwość poznania nowych osób z całej Europy, w tym również krajanów – Gosi i Włodka, dzięki której poszerzamy nasze horyzonty w równie ważny sposób, co na sali wykładowej. No i Budapeszt sam w sobie, byłem tam drugi raz i na pewno chcę wrócić.

Maciej Bochenek. Lekarz Rezydent
Klinika Traumatologii Ortopedii i Chirurgii Ręki UMP, PoznańPTCHR
PTCHR
PTCHR

NIP 7831547762
REGON 631127373
KRS 0000098830