Sprawozdanie

FESSH – EFSHT 2023

10-13 maja

Rimini, Włochy


W dniach 10 – 13 maja odbył się kolejny połączony Zjazd Europejskich Federacji Towarzystw Chirurgii i Terapii Ręki. Był to pierwsze spotkanie FESSH i EFSHT po pandemii z rekordową liczbą 2106 uczestników: chirurgów, terapeutów i przedstawicieli firm, w tym największą jak dotychczas, ponad 40 osobową, grupą z Polski.

Rimini

Zjazd tradycyjnie był poprzedzony europejskim egzaminem z chirurgii ręki (EBHS), w którym kolejny raz uczestniczyłem razem z dr Ireneuszem Walaszkiem jako egzaminatorzy.

Rimini

Obrady rozpoczęły się we środę od Educational Afternoon, który miałem zaszczyt organizować. Tegoroczna formuła zakładała omówienie dyskusyjnych tematów przez dwie osoby, każda para przygotował się w inny sposób, co znacznie uatrakcyjniło trwającą 3 godziny sesję i zostało bardzo dobrze odebrane przez słuchaczy.

Rimini

Wieczorem odbyła się ceremonia otwarcia połączona z Welcome Reception z muzyką na żywo. 

Rimini

Sesje naukowe miały różne formy i odbywały się na 7 salach równolegle. Organizatorzy przygotowali kurs instruktażowy, re-live z nagraniami technik operacyjnych, sesje tematyczne, prace zgłoszone i wiele innych w tym organizowaną przeze mnie sesję Nations Competition, w której reprezentowałem nasz kraj. 

Rimini

Po raz pierwszy w historii na zaproszenie FESSH Towarzystwa miały możliwość wystawienia swojego stoiska, z czego jako jedyni skorzystaliśmy. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem, odwiedziło nas wielu przyjaciół jak również był to punkt spotkań i wspólnych zdjęć.

Rimini

W Rimini zakończył się kilkutygodniowy staż zorganizowany dla grupy młodych chirurgów ręki, w którym uczestniczyła dr Joanna Kot z Łodzi . Podsumowaniem była specjalna sesja i wręczenie dyplomów.

Rimini

Niestety podczas tego Zjazdu zaprezentowaliśmy tylko 1 pracę – dr Michał Górecki z Poznania - „A Blauth IIIB hypoplastic thumb reconstructed by using a non-vascularized proximal interphalangeal joint from the toe as a new alternative to pollicization - description of the technique and own experiences.”

Rimini

Ten Zjazd to także moment zmiany władz w FESSH – obecnie funkcję Secretary General pełni Brigitte Van der Heijden z Holandii, która odwiedzila nasze stoisko. Dla mnie rozpoczęła się kadencja jako Chair of Congress Committee i członka ścisłego Zarządu FESSH.

Rimini

W Rimini doświadczyliśmy wyjątkowej atmosfery, nasze Towarzystwo doskonale się integrowało zarówno podczas obrad w centrum kongresowym, jak również na imprezach towarzyszących. Zaprosiliśmy Polaków pracujących za granicą, poznaliśmy nowe osoby, zawiązały się ważne kontakty.

Mam nadzieję, że będzie podobnie, a może jeszcze lepiej, na kolejnym Zjeździe w Rotterdamie w 2024 roku.

Do zobaczenia,

Piotr Czarnecki

Delegat FESSH

Galeria:

NIP 7831547762
REGON 631127373
KRS 0000098830