XI Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki

XIII Poznański Kurs Chirurgii Kończyny Górnej  16 i 17 kwietnia 2021 roku ONLINE 


16 i 17 kwietnia 2021 roku, w trudnym czasie pandemii COVID-19, odbył się XI Zjazd naszego Towarzystwa oraz XIII Poznański Kurs Chirurgii Kończyny Górnej. Wydarzenia odbyły się online, ale na miejscu w Poznaniu spotkała się grupa około 30 wykładowców i moderatorów. Online Zjazd i Kurs oglądało 200 osób, łącznie 250 zarejestrowało się jako uczestnicy z możliwością dostępu do wykładów po zakończeniu wydarzenia.

W programie Zjazdu znalazły się 4 sesje naukowe (nerwy i dzieci, urazy, nadgarstek i tematy wolne) z 22 wystąpieniami ustnymi poprzedzonymi wykładami wprowadzającymi. W elektronicznej sesji plakatowej znalazło się 10 prac. Sesje naukowe przeplatane były wyjątkową, emocjonalną sesją Prezesów PTChR (w której wzięli udział kolejni byli Prezesi: Władysław Manikowski, Leszek Romanowski, Andrzej Żyluk, Tomasz Mazurek i Mariusz Bonczar) oraz sesją wspólną z Polskim Towarzystwem Terapii Ręki. Bardzo dobrze została odebrana sesja Twarzą w twarz – jak leczę zespół kanału nadgarstka z żywą dyskusją dotyczącą praktyki klinicznej, jak również sesja rezydentów „Jak zostać chirurgiem ręki”. Nie zabrakło sprawozdania z działalności Towarzystwa oraz FESSH i IFSSH. Pierwszy raz w historii naszego Zjazdu zaprezentowano Rekomendacje Towarzystwa Reumatologicznego co do leczenia zmian zwyrodnieniowych co jest początkiem nad stworzeniem naszych wewnętrznych rekomendacji związanych z chirurgią ręki.

Poprzedzający Zjazd Kurs odbył się w języku angielskim i zawierał 5 sesji z 28 wykładami zaproszonymi (acute hand I i II, pediatric hand surgery, chronić and degenerative diseases, implants in hand surgery). Kurs uświetnili wykładowcy z zagranicy: Alexandru Georgescu (Rumunia) – członek honorowy Naszego Towarzystwa, Leila Harhaus (Niemcy), PC Ho (HongKong), Goo Huyn Baek (Korea), Daniel Herren (Szwajcaria) i Greg Packer (Wielka Brytania).


XI Zjazd Poznań

W trakcie obu wydarzeń odbyło się 8 warsztatów: badanie kliniczne, terapia ręki, USG, iniekcje kolagenowe, techniki szycia ścięgien, protezoplastyka nadgarstka, gwóźdź do złamań kości promieniowej, terapia podciśnieniowa. Pomimo odmiennego niż zwykle charakteru Zjazdu bardzo dobrze odebranych przez uczestników. Pierwszego dnia dwukrotnie odbył się test z wiedzy z nagrodami (zwycięzcy to Andrey Lysak z Ukrainy i Andrzej Wawruszczak z Gdańska), drugiego dnia wręczyliśmy 2 nagrody w sesji plakatowej:

• nagroda jury - Ocena kliniczna i biomechaniczna pacjentów z bólem i niestabilnością nadgarstka w zespole Ehlersa-Danlosa - Marta Jokiel, Piotr Czarnecki, Ewa Bręborowicz, Aleksandra Bartkowiak, Anna Wachowiak, Leszek Romanowski (Poznań)

• nagroda publiczności - Rekonstrukcje ubytków tkankowych kończyny górnej za pomocą Random Abdominal Flaps - Karol Szymański, Jakub Nowakowski (Poznań)

oraz 2 w konkursie PTChR na najlepszą publikację:

• Microsurgical Anastomosis Rating Scale (MARS10): A Final Product Scoring System for Initial Microsurgical Training. Piotr Stogowski, Filip Fliciński, Jan Białek, Filip Dąbrowski, Maciej Piotrowski, Tomasz Mazurek, Plastic Surgery 2020

• Factors affecting the final outcomes after reconstruction of the median and ulnar nerve at the level of the forearm: Analysis of 41 patients. Piotr Czarnecki, Michał Górecki, Leszek Romanowski, Injury. 2020

Zjazd wsparło wiele firm związanych swoimi produktami z chirurgią ręki: Alfasigma, ChM, Medartis, Pierre Fabre, Guna, Hartmann, Med&Care, Zimmer Biomet, Aqvitox, Good for You Medical, Lima Polska, PoznanLab, OrtoCare, Sanofi. Bardzo dziękuję za wsparcie naszym partnerom w tym trudnym dla branży medycznej momencie. Organizatorem wykonawczym była firma Termedia, odpowiadająca za część techniczną i finansową, dzięki której wszystko przebiegło bez zarzutu i na najwyższym poziomie.

Pomimo innej formuły możemy być zadowoleni z Naszego Zjazdu. Myślę, że zapamiętamy na długo to wydarzenie i czas w jakim się odbyło. Mam nadzieję, że wiele pomysłów wpisze się na stałe w program kolejnych Zjazdów, a rozwiązania techniczne i zdalne pomogą zwiększyć dostęp do znamienitych wykładowców z całego świata oraz ułatwią uczestnictwo tym osobom, które nie będą w stanie przyjechać na obrady.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom za bycie z nami i czynny udział w naszym wspólnym największym wydarzeniu naszego Towarzystwa.

dr n. med. Piotr Czarnecki

Prezes PTChR

prof. dr hab. med. Leszek Romanowski

Przewodniczący Komitetu Naukowego

dr Paweł Zejler

Sekretarz Zjazdu

Prezes Elekt PTChR


Wykładowcy zagraniczni:

Goo Huyn Baek (Korea)

Goo Huyn Baek
(Korea)

Alexandru V. Georgescu (Rumunia)

Alexandru V. Georgescu (Rumunia)

Leila Harhaus (Germany)

Leila Harhaus
(Germany)

Daniel Herren (Szwajcaria)

Daniel Herren
(Szwajcaria)

Greg Packer (Wielka Brytania)

Greg Packer
(Wielka Brytania)

Pak Cheong HO (Hong Kong)

Pak Cheong HO
(Hong Kong)

Program XI Zjazdu Towarzystwa Chirurgii Ręki:


Program XI Zjazdu PTCHR Poznań 2021

Galeria:

Partnerzy:

XI Zjazd Poznań

NIP 7831547762
REGON 631127373
KRS 0000098830