Kongres, w którym miałam zaszczyt uczestniczyć dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki miał miejsce w Londynie, Wielkiej Brytanii w dniach 6-11 czerwca. 

PTCHR

Tegoroczne spotkanie odbywało się w ExCeL – Exhibition Centre

London, który na co dzień jest gospodarzem dla konferencji gromadzących kilkadziesiąt tysięcy gości każdego dnia, w 2012 roku był areną dla zmagań olimpijskich sportowców z kilku dyscyplin, a w czasie pandemii COVID-19 pełnił funkcję szpitala tymczasowego. Konferencja IFFSH, IFSHT& FESSH to międzynarodowe spotkanie chirurgów i fizjoterapeutów zajmujących się problemami kończyny górnej. Przez 5 dni jednocześnie odbywało się około 10 sesji od godzin porannych do popołudniowych – taka formuła zjazdu zapewnia intensywne wrażenia naukowe, dzięki możliwości szerokiego wyboru wykładów – od dotyczących zagadnień znanych na co dzieło i nieustannie zgłębianych własną pracą aż po takie, z którymi nie mamy zazwyczaj styczności i chcielibyśmy, słuchając znawców, poszerzyć własne horyzonty.

Wśród sesji można było również znaleźć sekcję poświęconą medycynie polowej – w związku z wydarzeniami ostatnich miesięcy w wielu z nas pojawiły się wątpliwości i pytania dotyczące zaopatrywania ran odniesionych na polu walki zbrojnej, dlatego podzielenie się i zapoznanie z wnioskami lekarzy mających doświadczenie w tym zakresie, było szczególnie wartościowe.

W gronie wykładowców wyżej wspomnianej sesji był między innymi dr Dominic Power, którego wykłady szczególnie mnie zainteresowały. Wystąpienia jego zespołu dotyczące wyników transferów nerwów (A-1660, A-1662, A-1143) uważam za wyjątkowo cenne, gdyż zaopatrywanie uszkodzeń splotu barkowego na różnym poziomie i odtwarzanie tym samym funkcji kończyny, jest bardzo trudne. Niezwykle interesująca była prezentacja dr Francisco del Pinal na temat CRPS (A-0350) – będę mieć w pamięci jego słowa ilekroć w Poradni przyjdzie mi na myśl ta diagnoza. Niezapomnianym doświadczeniem stała się dla mnie sesja Microsurgical Recostruction of the Hand And Upper Extremity with the Masters - móc posłuchać i zobaczyć osobiście, zada pytanie i uzyska odpowiedź od ludzi, których czytam zwykle prace lub rozdziały w książkach było ekscytujące. Wskazówki dot. przeszczepów palców stóp u pacjentów z wadami wrodzonymi lub po urazie, sugestie dotyczące kwalifikacji pacjentów do odpowiedniej procedury, samej techniki szycia nerwów i naczyń wyniesione z tej sesji były dla mnie niezwykle ważne.

Konferencja umożliwia ponadto nawiązanie kontaktów osobistych dzięki wspólnym dyskusjom z innymi uczestnikami spotkania i znalezienie możliwości na organizację stażu czy szkolenia w zagranicznej jednostce. Bezcennym atutem dla mnie właśnie tego konkretnego kongresu była możliwość uczestniczenia w niej razem z moim Mentorem – omawianie tematu bezpośrednio po prezentacji, czasami sprzecznych postaw przez prowadzących wobec danego zagadnienia, wsparcie argumentów przykładami z jego doświadczenia, uzupełniało i dawało mi nowy, inny pogląd na poruszany temat.


PTCHR

Forma kongresu zmusza do podjęcia trudnej decyzji, któremu wykładowi z szerokiego wachlarza oferowanych poświęcę mój czas, tym samym uświadamia, jak rozległą dziedziną jest chirurgia ręki. To spotkanie pokazuje, że ciągle mamy wiele problemów do rozwikłania, ale uświadamia również, że trud pokonywania przeszkód i wyjaśniania tych zagadnień podejmują również codziennie lekarze z innych krajów i kontynentów, uświadamia, że współdziałając – jako zespół w oddziale i jako część Towarzystwa możemy opracować rozwiązanie krok po kroku.

PTCHR

NIP 7831547762
REGON 631127373
KRS 0000098830