Moja przygoda z wyjazdem na FESSH w Londynie rozpoczęła się kiedy na grupie w mediach społecznościowych Polskie Towarzystwo Chirurgii Ręki poinformowało o konkursie, w którym nagrodzonej dwójce osób zapewniano pokrycie kosztów opłaty kongresowej na ten zjazd.

PTCHR

 Jako rezydentka, nie mając wiele nadziei, napisałam list motywacyjny i wysłałam zgłoszenie. Tym bardziej byłam zaskoczona kiedy moi koledzy zaczęli mi gratulować po opublikowaniu wytypowanych zwycięzców.

       Pierwsza wygrana trafiła do dr Joanny Kot z Łodzi, którą z całą przyjemnością miałam okazję poznać bliżej w Londynie. Nie czekając długo zarezerwowałam lot i z niecierpliwością oczekiwałam na to wydarzenie zaplanowane na 6 do 10 czerwca 2022 roku w ExCeL. Wszystkie wyczerpujące informacje na temat Zjazdu były dostępne na stronie internetowej, łącznie z dojazdem, zakwaterowaniem, możliwymi utrudnieniami w ruchu, a co najważniejsze znajdował się się tam czytelny plan sal i harmonogram poszczególnych wykładów. Specjalna mobilna aplikacja ułatwiała funkcjonowanie - pokazywała aktualne i zaplanowane sesje naukowe, informacje zjazdowe, wykłady i warsztaty oraz miała połączenie z nawigacją, która prowadziła przez ExCeL.


  Moja przygoda z wyjazdem na FESSH w Londynie rozpoczęła się kiedy na grupie w mediach społecznościowych Polskie Towarzystwo Chirurgii Ręki poinformowało o konkursie, w którym nagrodzonej dwòjce osòb zapewniano pokrycie kosztów opłaty kongresowej na ten zjazd. Jako rezydentka, nie mając wiele nadziei, napisałam list motywacyjny i wysłałam zgłoszenie. Tym bardziej byłam zaskoczona kiedy moi koledzy zaczęli mi gratulować po opublikowaniu wytypowanych zwycięzców.

       Pierwsza wygrana trafiła do dr Joanny Kot z Łodzi, którą z całą przyjemnością miałam okazję poznać bliżej w Londynie. Nie czekając długo zarezerwowałam lot i z niecierpliwością oczekiwałam na to wydarzenie zaplanowane na 6 do 10 czerwca 2022 roku w ExCeL. Wszystkie wyczerpujące informacje na temat Zjazdu były dostępne na stronie internetowej, łącznie z dojazdem, zakwaterowaniem, możliwymi utrudnieniami w ruchu, a co najważniejsze znajdował się się tam czytelny plan sal i harmonogram poszczegòlnych wykładów. Specjalna mobilna aplikacja ułatwiała funkcjonowanie - pokazywała aktualne i zaplanowane sesje naukowe, informacje zjazdowe, wykłady i warsztaty oraz miała połączenie z nawigacją, która prowadziła przez ExCeL.

        Londyn słynie z wysoko rozwiniętej komunikacji miejskiej, w trakcie pobytu dojazd w jakiekolwiek miejsce w Londynie lub do Centrum Kongresowego nie stanowił najmniejszej trudności. Przyjeżdżając na przystanek kolejki naziemnej, znajdujący się bezpośrednio przy Centrum Kongresowym, można było w 5 minut znaleźć się na jednej z wielu sal wykładowych przygotowanych dla lekarzy i terapeutów. Wśród tematów nie zabrakło urazòw ręki, wad wrodzonych, nowych technologii w chirurgii ręki, chorób zwyrodnieniowych, mikrochirurgii i chirurgii rekonstrukcyjnej, artroskopii, rehabilitacji i wielu, wielu innych. Wykłady, które w szczególności zapadły mi w pamięci to sesja dotycząca ścięgien i ich szycia z fantastycznymi wystąpieniami Prof. Roba Savage, Prof. Jin Bo Tanga, którzy są światowymi ekspertami w dziedzinie rekonstrukcji i leczenia tych struktur. Uzupełnieniem tych informacji był wykład dotyczący wczesnej rehabilitacji biernej i czynnej. Liczne sesje dotyczące leczenia urazòw ręki poszerzyły znacznie moją wiedzę dotychczas zdobywaną w pocie czoła na SOR-ach i w Poradniach, a także zwróciły uwagę na konieczność lepszej dostępności do USG w planowaniu przedoperacyjnym. Nie sposòb wymienić wszystkich ciekawych prelekcji, ktòre miałam szczęście wysłuchać. W gronie znakomitych autoròw, z którymi miałam okazję porozmawiać był Prof. Donald Lalonde, który znalazł chwilkę dla każdego na kròtką pogawędkę i autograf na swojej interesującej publikacji. Taki wybór prelekcji i wykładów pozostawił jedynie niedosyt i żal, że nie można było wysłuchać więcej, jednak na szczęście, niektóre wykłady można wciąż obejrzeć na platformie internetowej.

       Poza godzinami wykładowymi Londyn miał wiele do zaoferowania dla odwiedzających. Termin Zjazdu zbiegł się z obchodami Jubileuszu Królowej Elżbiety II. Dzięki temu atmosfera była jeszcze bardziej uroczysta, chociaż tłok nieco większy. Poza możliwością zwiedzania tego pięknego i ciekawego miasta, mogliśmy spotkać się oraz bliżej poznać z uczestnikami Zjazdu. Oficjalny program towarzyski obfitował w różne wypady, kolacje, wyjścia do pubu. Spotkania w kameralnym gronie ròwnież owocowały ciekawymi dyskusjami. To była ogromna wymiana doświadczeń.

        Podsumowując moją relację, warto podejmować wysiłki aby ciągle się rozwijać, wyjazdy zagraniczne poszerzają horyzonty i otwierają możliwości przy okazji umożliwiając zwiedzanie ciekawych miejsc i poznawanie fascynujących ludzi. Owocem wyjazdu była inicjatywa stworzenia grupy społecznościowej "Chirurgia Ręki - Forum Lekarskie" na FB. Gorąco zachęcam do przyłączania się wszystkich zainteresowanych. Dziękuję PTChR za wyróżnienie. Mam nadzieję do zobaczenia za rok w Rimini we Włoszech.

                       Lek. Marcelina Poloczek


PTCHR
PTCHR

NIP 7831547762
REGON 631127373
KRS 0000098830